Kakalak Böceği

Hamamböceğiyle aynı familyadan olan kakalak genellikle nemli ortamlarda yaşar. Evlerde, kalorifer dairelerinde, gemi ve teknelerde rastlanılabilen bir böcektir bu yüzden halk arasında gemi böceği olarak da anılır. Kakalak, ciddi anlamda zararlı bir böcektir. Evinizde sağlıklı bir ortam oluşturmak için birçok haşere ile birlikte uzak tutmanız gereken türler arasında yer almaktadır.

Kakalak Neden Zararlıdır?

Kakalağın zararlı olması hamamböcekleriyle hemen hemen aynı sebeptendir. Tıpkı hamamböcekleri gibi kanalizasyonlarda, çöplüklerde ve kirli ortamlarda yaşarlar. Binalardaki yaşam alanları ise genellikle kalorifer boruları, kalorifer daireleri ve apartman aydınlıklarıdır. Herhangi bir ortamda bulunmaları bile mikrop kapmanız ve hastalıklara yakalanmanız için yeterlidir.

Hamamböceğinin aksine kakalak uçabilir. Ayrıca hamamböcekleri gibi kendilerinden büyük türlere karşı bir korku duymazlar ve doğrudan temasa geçebilirler. Isırığıyla vücuda enjekte olan mikroplar bir yana, basit bir temas bile birçok hastalığa sebep olacak mikropların vücudunuza geçmesine yol açacaktır. Bu yüzden gemi böceklerini evinizden uzak tutmanız gerekir.

Kakalak Nasıl Yok Edilir?

Evinizde gördüğünüz bir kalorifer böceği, etraftaki bir koloninin habercisidir. Özellikle yavru görüyorsanız, mutlaka binadaki kalorifer dairesinde ya da apartman aydınlığında bir kakalak kolonisi olduğundan emin olabilirsiniz. Kakalaklar tıpkı hamamböcekleri gibi yüzlerce yumurta bırakabilirler. Tek bir böcek bile kısa sürede bir istilaya yol açabilir. Çabuk büyüdükleri için de tehlike yaratırlar. Kakalaklardan korunmanın en iyi yolu profesyonel bir ilaçlama hizmetine başvurmaktır.