Adını renginden alan gümüş böceği diğer böcek türlerinden farklı bir görünüme sahip. Rutubetli ve nemli ortamları sevdiği için özellikle sahil bölgelerinde görünen bir böcek türü. Evlerde ise genellikle mutfak ve banyolarda görülür. Çabuk üreyebilen ve çoğalabilen bir türdür. Evinizde bir gümüş böceği gördüyseniz yakınlarda bir koloni olduğundan emin olabilirsiniz.

Gümüş Böceği Zararlı Mıdır?

Gümüş böcekleri insana doğrudan saldırmaz ve ısırmazlar. Ancak bu durum zararlı olmadıkları anlamına gelmez. Nemli yerleri sevdikleri için ana yaşam ortamlarından biri lağımlardır ve buralardan gelerek birçok hastalık taşırlar. Sakladığınız yemeklerle temas ettikleri için –bu temas çoğu zaman anlaşılmaz- ciddi hastalıklara yakalanmanıza sebep olurlar.

Diğer yandan, mobilyalarınız, kağıtlarınız ve giysileriniz gümüş böceklerinin yuva yapması için uygundur. Özellikle dişi gümüş böceği bu tür eşyalara yoğun bir zarar verir. Karton, kağıt, kumaş gibi malzemeleri kolaylıkla parçalayabilir. İnsanla doğrudan temasa geçmemiş olsa da, sağlık bakımından ve maddi açıdan zararlar yaratabilecek bir canlıdır. Dolayısıyla bu böceği yaşadığınız yerden tamamen uzak tutmanız gerekir.

Gümüş Böceğinden Nasıl Korunurum?

Piyasada satılan böcek ilaçları gümüş böceklerine genellikle etki etmemektedir. Pullu bir yapıya sahip olan gümüş böceği birçok ilaca dayanıklıdır. Ancak bu tür için özel olarak üretilmiş ilaçlar onları uzak tutabillir. Profesyonel bir ilaçlama hizmeti alarak gümüş böceklerinin yaşadığınız ve çalıştığınız yerlerden tamamen uzak durmalarını sağlayabilirsiniz.