Ev faresi olarak da bilinen fındık faresi evlerde en çok görülen haşerelerden biridir. Kuyruk da dahil olmak üzere boyları 20 santime kadar ulaşabilir. Çok sık dışkılayan bir tür olduğu için, varlığı genellikle dışkılar ile anlaşılır. Bütün haşere türleri gibi insanlar için zararlıdır. Sağlıklı bir ortam yaratmak için gelmeleri tamamen engellenmelidir.Fındık Faresinin Zararları Nelerdir?

Fındık farelerinin asıl yaşam alanları ormanlar olsa da, kanalizasyonlarda da yaşayabilmektedirler. Dolayısıyla buralardan evlere geçtiklerinde ciddi hastalıklar yaratabilecek mikropları taşırlar. Tüyleri genellikle fark edilmez ancak çok sık tüy dökerler ve bu tüyler solunduğunda ölümcül hastalıklara dâhi sebep olabilir.

Genellikle sakin bir tür olan fındık faresi kendini tehdit altında hissettiğinde insanlara saldırabilir. Isırıkları uzun süre kapanmayacak yaralara sebep olmakta ve mikrop enjekte etmektedir. İnsan sağlığına verdiği zararlar dışında, yaşanılan yerde yoğun masraflara sebep olabilir. Kabloları, su borularını kemirerek evinizde büyük masraflar yaratır. Ayrıca ambalajlanmış besinlerin dâhi kokusunu alabilmektedir ve bakliyat, kuruyemiş gibi besinlere zarar verebilir.

Fındık Faresinden Nasıl Korunurum?

Marketlerde satılan fare ilaçları fındık farelerinde etkili değildir. Olsa bile tek birini öldürmek fayda etmez dolayısıyla kedi beslemekle de fındık faresi konusunda çözüm bulmak mümkün değil. Fındık farelerini yaşadığınız yerlerden uzak tutmanın tek ve en etkili yolu fındık farelerine özel ilaçlar kullanan profesyonel bir ilaçlama firmasıyla anlaşmaktır.